Young Angels U19 zlyhali V Ružomberku

Autor: Radko Dvorščák

Najstaršie mládežnícke družstvo v pyramíde klubu Young Angels vycestovalo v utorok 13.11.2018 na predohrávku stretnutia s MBK Ružomberok. Po sérii ôsmich víťazstiev v rade prišla ďalšia previerka, ktorá mala ukázať aká je momentálna herná a psychická sila tohto družstva.

MBK Ružomberok - YOUNG ANGELS U19 Košice 70:53 (20:8, 37:26, 51:37)

MBK Ružomberok: Belušová 22, Havranová 16, Kankríniová 13, Uramová 9, Mesíková 4, Praženicová 3, Škvareková 3. Tréner: M. Porubčan

Young Angels: Machalová 16, Virasztóová 9, Mikovčáková 7, Urbanová 6, Knappová 6, Zahornacká 5, Čatlošová 2, Seňová 2, Pahulyová M. 0, Majorošová 0, Beráneková 0. Tréner (asistent): R. Dvorščák

trojky: 7 – 5, TH: 12/16 – 8/10, fauly: 12 – 19, štvrtiny: 20:8, 17:18, 14:11, 19:16

“V prvom rade chcem povedať, že celé toto hodnotenie píšem po dostatočnom časovom odstupe a "spánku", aby som nekonal pod tlakom pozápasových emócií. Na tento zápas som sa ako tréner veľmi tešil a to hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade, že sa po čase ocitnem v úlohe hlavného trénera a v druhom, že sa stretneme v plnom zložení, keďže je reprezentačná prestávka. Samozrejme som očakával, že aj súper bude v plnom zložení a odohráme konečné dobré a vyrovnanejšie stretnutie. Tí, čo ma poznajú dobre vedia, že vždy som dokázal nájsť pozitíva v každom zápase. Dokonca aj v situácii keď sme dva roky po sebe neuspeli vo finále MSR či ak sme so začínajúcimi basketbalistkami prehrávali aj takmer trojciferným rozdielom. Nevadí mi ak družstvo prehrá pokiaľ je súper lepší či mimoriadne úspešný, no potrebujem vidieť snahu, energiu, nasadenie. V tomto zápase nebolo nič. Prišli sme len, aby sme ho odohrali a už úvod naznačil, že hazardujeme. Súperovi sme dovolili až až. Veď výsledok prvej štvrtiny 20:8 dal Ružomberčankam šancu na pozitívny výsledok. Nehrali sme v útoku, nehrali sme v obrane. Spolupráca nebola nikde. Každý ako keby hral sám pre seba. Situácie, ktoré by si zaslúžili prívlastok basketbalové by som dokázal spočítať na prstoch dvoch rúk. Nedokázali sme využiť našu širokú a "zvučnú" lavičku. Mimo dvoch dlhodobo zranených hráčok sme boli v plnom zložení!!! Pritom všetkom súper udával tempo celého zápasu a riešil nás ako keby sme tam ani neboli. Prehrávali sme 1x1 a situácia PNR vyzerala u nás ako pri žiačkach, kedy je už oficiálne prvýkrát povolená. Treba si uvedomiť, že nás dokázali poraziť dve hráčky, ktoré nastupujú aj v súťaži EXZ. Belušová a Havranová boli líderkami a oporami pre svoje družstvo a podľa mňa boli aj radi, že si môžu zahrať. U nás Majorošová, Machalová a Mikovčáková neprekročili svoj tieň a zďaleka neukázali, že prerástli túto ligu. Týmto zápasom, prístupom, rozhodnutiami a správaním sa dostali na úroveň priemernej juniorskej hráčky. Samozrejme družstvo malo na lavičke aj ďalšie ako som spomenul "zvučné" mená. Veď Seňová, Urbanová, Virasztóová, Knappová, Zahornácká, Čatlošová, Pahulyová a Beráneková partia medzi reprezentanky SR. Všetky hráčky z tohto družstva boli minimálne raz vo výbere SR na ME, takže predstavujú budúcnosť basketbalu. Žiaľ celý tento kolektív dnes neprišiel. Za cca 12 rokov čo trénujem som takú facku či úder pod pás v podobe herného prejavu nezažil. Prirovnal by som to k športovému knokautu. Za kritikou, ktorú som tu napísal si stojím, či sa niekto urazí, alebo nie. Treba sa vrátiť na zem začať hrať basketbal so srdiečkom a pre kolektív,“ vyjadril sa asistent trénera juniorského celku YOUNG ANGELS U19 Košice Radko Dvorščák.

“Do zápasu sme vstúpili zle a nekoncentrovane. V prvej štvrtine sme sa nestíhali vracať do obrany, čo súper nekompromisne trestal rýchlymi protiútokmi. Hráčky nás často prebíjali hrou 1na1 a taktiež sme zle riešili clony v obrane, čo súper ihneď využil .Súperovi sme nechali množstvo otvorených striel, ktoré využili a zlyhávali sme aj pri odstavovaní hráčok po strelách. V druhom polčase sme sa pokúsili vrátiť naspäť do zápasu, ale žiaľ bolo to už nad naše sily a nepodarilo sa nám redukovať naše chyby, ktoré sme počas zápasu robili. Z takýchto zápasov si musíme zobrať ponaučenie a pomaly odstraňovať naše nedostatky, ktoré sa budeme v nasledujúcich stretnutiach snažiť odstrániť,“ vyjadrila sa po stretnutí jedna z juniorských hráčok YOUNG ANGELS U 19 Košice Timea Čatlošová.