Sedem kategórií - Deväť dôvodov na radosť

Autor: Radko Dvorščák

História klubu Young Angels Academy sa začala písať od súťažného ročníka 2016/2017. Počas doterajších troch sezón fungovania sa basketbalová akadémia stihla udomácniť medzi klubmi a šíriť dobré meno slovenského ženského basketbalu nielen na miestnej, ale aj medzinárodnej úrovni. Klub pracuje s mládežnícku a je nasledovníkom bývalého ženského profesionálneho basketbalového klubu GOOD ANGELS Košice.

V premiérovej sezóne dokázal klub na siedmich národných majstrovstvách mládežníckych kategórií získať  päť medailí – tri zlaté a dve strieborné. V tomto období sa prvýkrát prihlásil aj do nadnárodnej Európskej dievčenskej basketbalovej ligy (EGBL) a na finálovom turnaji kategórie hráčok do 18 rokov obsadil štvrtú priečku.

V súťažnom ročníku 2017/2018 v siedmich kategóriách košický klub reprezentovalo desať družstiev, ktoré pre "žlto-modrú" akadémiu vybojovali celkovo osem medailových kolekcií –  tri zlaté, štyri strieborné a jednu bronzovú. V EGBL pod hlavičkou Young Angels bojovali už dve družstvá a obe sa vo svojich kategóriách – do U17, resp. do U15 rokov – prebojovali na finálové turnaje tejto nadnárodnej súťaže.

To, čo sa javilo ako neprekonateľný výsledok, sa však hráčkam Young Angels Academy podarilo v nedávno skončenej sezóne parádnym spôsobom vylepšiť. Napriek všetkým problémom počnúc infraštruktúrou košických športovísk, cez zákon o športe až po ukončenie pôsobenia ikonickej basketbalovej značky GOOD ANGELS Košice tímy Young Angels prekonali všetky očakávania. V ročníku 2018/2019 farby akadémie v siedmich kategóriách zastupovalo deväť družstiev, ktoré do klubovej vitríny pridali deväť trofejí – štyri majstrovské,  tri vicemajstrovské a dve za obsadenie tretích priečok na slovenských šampionátoch.

Osobitnou kapitolou sezóny 2018/19 bolo pôsobenie družstiev basketbalovej akadémie z metropoly východu našej krajiny v EGBL. V nadnárodnej súťaži hranej turnajovým spôsobom tímy Young Angels pôsobiace v kategóriách do 18, do 16 a do 14 rokov jeden turnaj základnej časti vyhrali, raz obsadili druhú a raz tretiu priečku, pričom všetky tri kolektívy si vybojovali účasť na záverečných turnajoch. Práve na jednom z nich – aprílovom vyvrcholení kategórie hráčok do 18 rokov v lotyšskej Rige – sa zrodil doposiaľ najväčší úspech klubu Young Angels Academy, ktorého družstvo turnaj vyhralo a stalo sa tak šampiónom dievčenskej "Euroligy".

Za určite odvážny, ale aj úspešný krok môžeme označiť pôsobenie "seniorského " družstva Young Angels Košice do najvyššej domácej súťaže (Extraliga SR), Európskej ženskej basketbalovej ligy (EWBL), Stredoeurópskej ligy basketbalistiek (CEWL) a Slovenského pohára. Toto rozhodnutie bolo prirodzeným vyústením práce s mládežou s cieľom motivácie a možnosti umožniť nielen odchovankyniam klubu hrať basketbal na čo najvyššej úrovni. V Extralige žien pod taktovkou legendárnej Zuzany Žirkovej si v premiérovej sezóne mladé Košičanky vybojovali štvrté miesto, pričom v priebehu dokázali poraziť aj družstvá z vyšších ligových priečok. Štvrtým miestom zavŕšil klub svoje účinkovanie aj v CEWL a len veľmi tesne ušiel východniarkam postup do play-off v EWBL. Bez medaily však družstvo neostalo, pretože na finálovom turnaji Slovenského pohára žien obsadili "žlto-modré" tretie miesto.

Za obraz kvalitnej práce s mládežou v košickej basketbalovej akadémii môžeme označiť aj zaradenie 24 dievčat do širších výberov slovenských reprezentačných družstiev.

Basketbalový klub Young Angels Academy má za sebou krásnu, úspešnú, ale aj náročnú sezónu. Bola, ako to už v športe býva zvykom, plná radostí, ale aj starostí. V našich zemepisných šírkach môžeme klub s tak početnou členskou základňou pokojne označiť za kolos. Udržať ho v chode, za podmienok (ne)podpory športu, aké u nás momentálne vládnu, je v podstate zázrak, ktorý si vyžaduje množstvo kompromisov, odriekania a premáhania. V tak veľkej inštitúcií je prakticky nemožné vyhovieť všetkým – hráčkam, trénerom, rodičom –, no úspech klubu a značky ako celku si vyžaduje vždy pohľad na vec z nadhľadu a poriadnu dávku tolerancie, či empatie. Ostáva nám len veriť, že aj v ďalších rokoch dokážu všetci zainteresovaní ťahať za rovnaký koniec povrazu, aby klub udržal svoj vysoko nastavený štandard a mohol písať svoju ďalšiu úspešnú epizódu pri výchove basketbalistiek.