U. S. Steel Košice

U19/VIDEO: Po neskutočnom obrate smerujú do finále 1. ligy

Autor: Daniel Jendrichovský

V piatok a v nedeľu čakali na naše juniorky dva semifinálové zápasy spoločnej prvoligovej súťaže žien, mladých žien a junioriek pre sezónu 2023/24, prvý sa hral v Banskej Bystrici a druhý v košickej Šaci.

Ten piatkový našim basketbalistkám síce vôbec nevyšiel, keď ho prehrali o 18 bodov, no v odvete to vyzeralo presne naopak. Naše 'baby' si od súperiek zobrali naspäť požičané, a keďže pridali ešte jeden bodík naviac, postúpili do finálových bojov, kde sa stretnú s tímom Dubček Bratislava.

1. liga ženy, Mladé ženy U23 a Juniorky U19 2023/24 - semifinále play-off

Piatok, 03.05.2024

Slávia ŠKP Banská Bystrica U23 - YOUNG ANGELS U19 Košice 62:44 (28:21)
Body: Szmereková a Mandelíková po 9, Šedivá 7 (5 doskokov), Maliarová a Dubecká po 6, Pomothyová, Molčíková (8 doskokov) a Pelánová (8 doskokov) po 2, Čatlošová 1 (9 doskokov), Hudecová a Mišendová po 0

Nedeľa, 05.05.2024

YOUNG ANGELS U19 Košice – Slávia ŠKP Banská Bystrica U23 87:68 (41:35)
Body: Šedivá 23 (9 doskokov), Mandelíková 22, Maliarová 13, Pelánová 11 (9 doskokov), Szmereková 8 (5 asistencií), Dubecká 6, Čatlošová a Molčíková po 2, Fleischerová a Pomothyová  po 0

Daniel Jendrichovský, tréner YOUNG ANGELS U19 Košice:

„Zápas v Banskej Bystrici sme nezvládli. Jedna vec je únava, druhou koncentrácia a zodpovednosť. Dali sme iba 44 bodov pri slabučkej úspešnosti zakončenia 11/43 z poľa. Vynechali sme priveľa tutoviek spod koša, a keď k tomu pridáme 11 zahodených trestných hodov, len ťažko sme mohli pomýšľať na dobrý výsledok. K tomu 27 strát je priveľa. Minutáž som sa snažil rozdeliť rovnomerne, no žiadna z hráčok neprekročila svoj tieň.

Napriek 18-bodovému manku sme sa pred odvetným zápasom dohodli, že sa pokúsime semifinále zdramatizovať. Prvú desaťminútovku môžeme hrať vyrovnane, ale potom každú ďalšiu štvrtinu vyhráme o sedem bodov. Scenár sa napĺňal od prvej minúty. Bystrica hrala výborne celú prvú štvrtinu, dala v nej 17 bodov, no napriek tomu sme viedli 18:17, keď sa s klaksónom presadila Ema Szmereková. Do druhej štvrtiny sme vstúpili zle, a tak si v 13. minúte súper vypracoval 6-bodový náskok (18:24). Do hry nás trojkou vrátila Maťa Maliarová, začali sme lepšie brániť, výborne hrajúca Šedivá ťahala protiútoky a 13 sekúnd pred koncom polčasu sme už viedli o desať bodov (41:31). Naše nádeje stihla schladiť Dominika Kollárová, ktorá premenila trojku s faulom a do šatne sme  tak odchádzali so náskokom 6-ich bodov.

Tretia perióda bola z našej strany skvelá, vyhrali sme ju 27:16 najmä zásluhou kolektívnej hry v útoku, a pred poslednou štvrtinou nám chýbal jediný bodík na vyrovania manka z prvého zápasu. Šesť minút pred koncom sme viedli o 21 bodov (72:51), no Slávia po oddychovom čase dosiahla šnúru 7:0 a opäť naklonila misky postupových váh na svoju stranu. Potom však prišli chvíle Tamary Mandelíkovej, ktorá dvoma zlepenými trojkami zdvihla našu zástavu. Slávistky v poslednej štvrtine potiahla najmä Lucia Žilinská, ktorej "post-up" sme nedokázali ubrániť.

Záver bol poriadnou drámou, Pelánová trestným hodom upravila stav minútu pred koncom na 85:66 (+19). Bystrica si vybrala posledný time-out, po ktorom Dominika Kollárová prienikom zaznamenala doležité dva body. Maťa Maliarová trojku na druhej strane minula. Výborná výpomoc Sašky Pelánovej nám pomohla k získaniu lopty a v následnom protiútoku bola faulovaná Katka Šedivá, ktorá ukázala pevné nervy a premenila oba trestné hody. Slávii ostávalo 12 sekúnd a možnú postupovú strelu minula najprv Simona Sliacka a po následnom útočnom doskoku aj Soňa Slavíková. So záverečným klaksónom tak vybuchla žlto-modrá radosť.

Vo finále sa stretneme s jediným ženským tímom súťaže - bratislavským Dubčekom, na ktorého pôde nastúpime v piatok o 14.00, odveta finále spoločnej 1. ligy žien, mladých žien a junioriek je na programe v nedeľu o 15.00 v Šaci.“