TIPOS

Trénerky mládežníckych výberov kvitujú plodné využitie prestávky

Autor: Jozef Cyprián

Slovenská basketbalová reprezentácia žien si dala zraz v Piešťanoch, no poriadne rušno je počas tohto týždňa aj v košickej Angels Aréne.

V rámci využitia asociačného termínu sa tam pripravujú výbery do 16 a 18 rokov. Vyvrcholením ich aktuálnych sústredení budú víkendové prípravné zápasy proti Poľsku a Rumunsku.

Cieľom je pripraviť hráčky na ME, ale aj na prechod k ženám

„Konečne dokážeme využiť reprezentačnú prestávku žien aj pre mládežnícke kategórie,“ pochvaľuje rozhodnutie Slovenskej basketbalovej asociácie trénerka reprezentácie do 18 rokov Zuzana Žirková. „Je to skvelá vec z pohľadu tvorieb ďalších väzieb v tíme a hlavne si tu môžeme nastaviť základné veci, na ktorých budeme neskôr budovať. Ide hlavne o to, aby pochopili, čo od nich chceme.“

Pod vedením zohratého tandemu Zuzana Žirková – Radko Dvorščák sa pripravuje 17 hráčok, ktoré absolvujú v piatok a v sobotu prípravný dvojzápas proti rovesníčkam z Rumunska.

„Tieto zápasy nám ešte asi neukážu veľa, ale pre dievčatá to bude atraktívne zakončenie práce z celého týždňa. Každý medzinárodný zápas je pre nich veľkým plusom a je to veľmi dobre vidieť na hráčkach, ktoré už hrávajú medzinárodné zápasy v národnom tíme či súboje v EGBL. Vidieť, že to má zmysel,“ upozornila Z. Žirková.

Celé prípravné úsilie smeruje k júlovým majstrovstvám Európy B-kategórie, ktoré sa uskutočnia v Rakúsku. Odhadovať možnosť šancí na úspech mladého tímu je podľa reprezentačnej trénerky náročné.

„Toto sú veľmi špecifické kategórie, v ktorých platí, že človek niekedy čaká veľa a dostane málo. A platí to aj naopak. Osobne verím, že tu odvedieme kus dobrej práce a dievčatám pomôžeme hlavne do budúcnosti. Možno sa to ešte neprejaví na majstrovstvách Európy, ale podstatné je pripraviť ich na prechod do seniorskej kategórie,“ pridala Žirková.

Je z čoho vyberať

Ako v úli to vyzerá na tréningoch o dva roky mladšej kategórie. Trénerka národného tímu do 16 rokov má totiž k dispozícii až 23 dievčat.

„Pôvodne ich bolo 24, ale jedna sa nám zranila na prvom tréningu. V rámci dvojzápasu proti Poľsku ich rozdelíme do dvoch tímov a šancu dostanú všetky,“ avizuje Ivana Jalčová, ktorá podobne ako Zuzana Žirková privítala možnosť takejto prípravy v tejto fáze sezóny. „V tejto sezóne nám SBA umožnila stretnúť sa pred samotnými majstrovstvami Európy až trikrát a to je určite veľké plus. Máme možnosť vidieť dievčatá v tréningovom procese i v medzinárodných zápasoch. V tejto fáze si chceme nastaviť pravidlá, ktoré budeme chcieť realizovať počas vianočného turnaja V4 a počas ďalších zrazov.“

Hráčky výberu do 16 rokov trénujú v Košiciach dvakrát denne a vo štvrtok popoludní ich čaká regenerácia. Natrénované veci budú môcť zúročiť už na turnaji V4, ktorý sa uskutoční po vianočných sviatkoch v Leviciach.

„Po tomto turnaji nás čaká ešte jedna previerka vo februári a to všetko by nás malo pripraviť na letné majstrovstvá Európy v Sarajeve,“ skonštatovala Ivana Jalčová, podľa ktorej sú ME tejto kategórie vždy spojené s veľkým otáznikom. „Je to totiž prvý výber, ktorý má šancu hrať na majstrovstvách Európy. Aj tímy súperov sú preto neznámou. Pred nás je podstatné pripraviť tím čo najlepšie a počas sezóny rozvíjať talenty, ktoré tu máme. Osobne samozrejme verím, že dopadneme lepšie ako počas posledného šampionátu.“

Program prípravných zápasov v Angels Aréne:

Piatok (15.11) o 18:00 h: Slovensko 18 – Rumunsko 18

 
Sobota (16.11) o 12:00 h: Slovensko 18 – Rumunsko 18


Sobota (16.11) o 17:00 h: Slovensko 16 – Poľsko 16 


Nedeľa (17.11) o 11:00 h: Slovensko 16 – Poľsko 16 LIVE

Nominácia SR 16:
Nina Majorošová, Alexandra Erdélyiová, Žofia Paulovičová, Andrea Rosa, Karin Holomaniová, Michaela Rosičová (Young Angels Košice)
, Juliana Dovalová (ŠKBD Spišská Nová Ves), Nina Gavláková, Magdaléna Valová (BK AŠK Slávia Trnava), Adriana Svoradová, Emma Gelnárová (SPU Nitra), Nina Janštová, Dominika Kollárová (BK ŠKP 08 Banská Bystrica), Viktória Dlugošová, Natália Michlíková (BAM Poprad), Radoslava Nigutová, Tereza Daňková (CBK Košice), Alžbeta Žemlová, Liana Užovičová, Nina Dudoňová, Ema Nagyová, Hana Jakubčeková (Lokomotíva Sereď), Viktória Kubinová (MBK Stará Turá), Simona Surmanová (Piešťanské Čajočky)

Nominácia SR 18:
Gréta Dohňanská (BK Slovan Bratislava), Martina Dovčíková, Natália Malková, Tereza Vandlíková (Piešťanské Čajky), Emma Dulovičová, Kamila Jarošová (ŠKBD Spišská Nová Ves), Saša Gavláková, Alena Štefunková (BK AŠK Slávia Trnava), Erika Holíková, Alena Mesárošová, Petra Oborilová, Petra Šunová, Zuzana Vargová, Lucia Žilinská (BK ŠKP 08 Banská Bystrica), Miriam Ištoňová, Michaela Jendrichovská, Vanda Mária Kristlová (Young Angels Academy)

 
Fakturačné údaje

YOUNG ANGELS ACADEMY, o.z.
Sídlo: Werferova 3, 040 11 Košice

IČO: 503 920 69
DIČ: 2120342070

Peňažný ústav: Tatrabanka a.s.
IBAN: SK05 1100 0000 0029 4102 7028
SWIFT: TATRSKBX

Transparentný bankový účet

bankové spojenie:
Slovenská sporiteľňa, a.s.

IBAN: SK 51 0900 0000 0051 3666 9005

Kontaktné osoby

Hana Jendrichovská
štatutárny orgán občianskeho združenia
E-mail: info@youngangels.sk

Tomáš Drankaľuk
manažér mládeže
tel.: +421 908 994 605

Tel./sekretariát: 055 2850020 kl. 242