Z fínskych jazier vyplával jeden triumf

Po piatkovom dvojzápase s dvojicou lotyšských tímov priniesol druhý deň tretieho turnaja Európskej dievčenskej basketbalovej ligy juniorkám Young Angels Košice zdupľovanú porciu duelov s hráčkami klubov reprezentujúcich krajinu Tisícich jazier, pri ktorým „žlto-modré“ nádeje uhrali navlas rovnakú bilanciu, ako s družstvami z Pobaltia.

HBA PHYK Helsinki (Fín.) – YOUNG ANGELS Košice 40:63 (11:19, 22:36, 30:57)
HBA PHYK: Pekonen 15, Sutinen 7, Olliainen 4, Kurunsaari 2, Paltemaa 1 (Markkanen 4, Tuomisto 3, Ruokolainen a Tyynila po 2). Tréner: H. Jokela
Young Angels: Kozáková 15, Lukačiková 11, Bilíková 8, M. Pahulyová 6, Majorošová 5 (Flešárová 6, Seňová, Lenártová a Urbanová po 4, Hartmannová, Machalová a Burdová 0). Tréner: R. Dvorščák
trojky: 3/8 – 1/8, TH: 13/21 – 10/13, fauly: 11 – 21, štvrtiny: 11:19, 11:17, 8:21, 10:6

Tereza Burdová (hráčka Young Angels Košice): „Do tohto zápasu sme vstúpili s nasadením a chceli sme vyhrať. O našej svedčí aj úvodné skóre, keď sme vyhrávali 8:0. Súper sa snažil hrať rýchlo do koša, ale my sme snažili taktické fauly a nedostávať ľahké koše. Našim uspokojením sa s vysokým náskokom sme, bohužiaľ, prehrali poslednú štvrtinu. Nakoniec sme sa však mohli z víťazstva.“

Komentár hlavného trénera Radka Dvorščáka: „Našim súperom v tomto súboji bol tím, ktorý nemám problém označiť za príjemné prekvapenie tohto turnaja. Družstvo zložené z mladších dievčat predvádza aktívnu hru jedna na jedna, pričom technické vybavenie hráčok je až príkladné. Aj preto tento duel považujem za nesmierne cennú skúsenosť. V stretnutí sme ťažili hlavne z našej prevahy pod košom, ktorú sme dokázali zúročiť. V útok sme boli aktívni, dosiahli sme za skrátený hrací čas hry 63 bodov, pričom aj naša percentuálna úspešnosť nadobudla uspokojivé hodnoty. Za slabý moment považujem poslednú štvrtinu, v ktorej naše uspokojenie sa s vývojom dovolilo súperovi vyhrať tento úsek hry.“

YOUNG ANGELS Košice – Helmi Helsinki (Fín.) 51:60 (9:16, 21:30, 31:42)
Young Angels: Bilíková 14, Kozáková 11, Lukačiková a Majorošová po 3, M. Pahulyová 2 (Urbanová 7, Flešárová 5, Machalová 4, Lenártová po 2, Hartmannová a Seňová 0). Tréner: R. Dvorščák
Helmi: Kahelin 11, Kuisma 10, Halmetoja 3, Kert 2, Ukkonen 0 (Maenpaa 20, Hulmi 9, Winter a Vanninen po 2, Viitanen 1, Seilola 0). Tréner: J. Hanninen

Sofia Bilíková (hráčka Young Angels Košice): „Boli sme odhodlané bojovať a uspieť, pretože prípadné víťazstvo by bolo veľmi cenné. Súperky boli naozaj veľmi kvalitné, rýchle, porážali nás ľahkými prienikmi a rýchlo streľbou. Takmer celý zápas sme prehrávali. Štvrtú štvrtinu sme dokázali vyhrať o dva body a počas jej priebehu sme ovládli dianie na ihrisku. Stiahli sme dvojciferný náskok, dostali sme sa do ‚laufu‘ a celé naše družstvo ožilo. Tri minúty pred záverom sme dokonca výsledok otočili a ja som bola presvedčená, že toto stretnutie už nemôžeme prehrať. Fínky však dôsledkom našich hlúpych rozhodnutí padli dve trojky, čím rozhodli o svojom konečnom víťazstve. Nemôžem povedať, že som spokojná, ale musím skonštatovať, že celé naše družstvo vnímalo tento zápas úplne inak, ako všetky predošlé a bojovnosť nám v ňom určite nechýbala.“

Hodnotenie hlavného trénera Radka Dvorščáka: „Očakávali sme vyrovnané stretnutie a aj dramatický zápas. Úvod nebol absolútne v našej réžii. Hlavne ma mrzí, že sme zaznamenali od súpera v prvom polčase 10 bodov bez našej snahy o taktické prerušenie, pričom to bolo hráčkam, ako vždy, zdôrazňované a mali sme na to aj priestor. Pozitívne vnímam našu úspešnosť trestných hodov, ktorá bola premiérovo stopercentná. Vysoko hodnotím fakt, že zle rozohrané stretnutie hráčky nezabalili a dokázali zmazať stratu 15 bodov a na chvíľu aj otočiť. Príkladnou a aktívnou hrou sme sa dostali dokonca do vedenia o bod. Počas môjho pôsobenia pri tomto družstve sa nám to ešte nestalo, čo naznačuje, že naša mentálna sila a odolnosť sa aj vďaka zápasom v tejto lige zvyšuje. Škoda, že sme nezvládli koncovku a súperovi sa podarilo premeniť strely, ktorými si vybudoval koncový náskok. Aj keď bolo o našej prehre už rozhodnuté je smutné, že sme v poslednej sekunde inkasovali nekrytú strelu za tri body. Každopádne ukazuje sa, že dokážeme už hrať na tejto úrovni vyrovnané zápasy. Verím, že všetky tieto skúsenosti zúročíme a budeme i naďalej výkonnostne rásť.“

Na záverečný duel tretieho turnaja EGBL nastúpia juniorky Young Angels v estónskom mestečku Kuremaa v nedeľu 5. 2. 2017 o 8.00 hod. Stredoeurópskeho času proti ďalšiemu slovenskému zástupcovi v tejto súťaži ŠBK Spišská Nová Ves. Jeho priebeh bude možné sledovať prostredníctvom živého štatistického prenosu na internetovej stránke www.eybl.lv.